Gymnázium Roudnice nad Labem
31.03.2020

Vážení zákonní zástupci, vážení studenti, Mgr. Adam Rybář pro vás vytvořil zajímavý protokol, který vám pomůže udržet si i v této nelehké době fyzickou kondici a optimismus. Protokol je ke stažení ZDE.

Zobrazit celý článek


31.03.2020

Až do obnovení běžného provozu školy stanovil ředitel školy úřední hodiny takto: PONDĚLÍ - 9:00 - 12:00  STŘEDA   - 9:00 - 12:00 V tento čas vám potvrdíme potřebné dokumenty ( přihlášky na VŠ, potvrzení o studiu kvůli daním,...) Pokud je to možné, zavolejte předem. Zkrátíte tím čekání v budově školy. Studenti, kteří mají ve skříňkách ve škole osobní věci, si je mohou vyzvednout v době ú…

Zobrazit celý článek


16.03.2020

Aktualizováno dne 16.3.2020 Vážení zákonní zástupci, vážení studenti, dokončili jsme práci na strategii vzdělávání v době trvání mimořádných opatření. Škola přešla na online výuku s využitím nástroje Google Classroom. Google Classroom jsem zvolil z toho důvodu, že je třeba formu výuky sjednotit a zpřehlednit. I nadále je vám k dispozici centrální úložiště výukových materiálů. Složky obsahují n…

Zobrazit celý článek


Den boje za svobodu a demokracii

Vážení studenti,

brzy společně oslavíme Den boje za svobodu a demokracii. Tento státní svátek odkazuje na dvě důležité dějinné události, v nichž sehráli klíčovou úlohu studenti.

V roce 1939 se obyvatelé tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava otevřeně postavili nacistické okupační moci. Demonstrace však byly brutálně potlačeny. Smrtelné zranění utrpěl mladý student medicíny Jan Opletal, který o několik dní později zemřel. Jeho pohřeb provázely další studentské protesty. Ty se sice obešly bez vážnějších incidentů, ale okupační moc jich 17. listopadu 1939 využila jako záminky k uzavření českých vysokých škol, k zastrašující popravě devíti představitelů českého studentstva a k odvlečení více než 1200 vysokoškoláků do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Přesně o 50 let později, tedy 17. listopadu 1989, se studenti shromáždili na pražském Albertově, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou vládnoucí komunistické strany. Proslovy studentských vůdců byly odvážné a nekompromisní. Řekli nahlas to, co si většina obyvatel naši republiky jen potichu myslela. Touha mladých lidí žít ve svobodné společnosti byla silnější než strach ze všudypřítomné Státní bezpečnosti. Poklidný protest však ukončil brutální zásah bezpečnostních složek na Národní třídě. Reakce společnosti byla rychlá a jednoznačná. V následujících dnech vyšly do ulic miliony rozhořčených Čechoslováků a během několika málo dnů ukončily agónii tehdejšího komunistického režimu.

Obě události jsou natolik významné a tak zásadním způsobem ovlivnily osud každého z nás, že má smysl se k nim vracet a připomínat si je. Naše gymnázium proto Den boje za svobodu a demokracii oslaví v pátek 15. listopadu řadou aktivit a workshopů.

Co přesně na vás čeká? Řada projekcí dokumentů a filmů, kavárna s dobovým tiskem, panelová debata s pamětníky událostí sametové revoluce, několik workshopů, sportovní turnaj, koncert, ale třeba i možnost napsat svůj vzkaz na „Lennonovu zeď“. Přesný rozpis aktivit bude následující týden zveřejněn na webových stránkách školy.

Mgr. Petr Dobeš

Starší články

 

NAHORU TISK

 Informace o projektu
Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu