Tým školního poradenského pracoviště
Mgr. Lukáš Feigl - výchovný poradce
Mgr. Alžběta Křenovská – metodička prevence
Mgr. et Mgr. Kateřina Moravcová – školní speciální pedagožka
Hlavní úkoly výchovného poradce
Výchovný poradce zajišťuje ve škole mnoho úkolů spojených s poradenskou službou: Věnuje se podpoře žáků, spolupracuje přitom se zákonnými zástupci a členy pedagogického sboru. Významnou částí jeho práce je veškerá agenda spojená se vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nebo s žáky se sociálními, výchovnými nebo prospěchovými potížemi.
Výchovný poradce také zprostředkovává kontakt školy se školními poradenskými zařízeními, jejichž doporučení následně zpracovává pro potřeby školy. Následně účinnost těchto doporučení monitoruje a průběžně vyhodnocuje. V případě potřeby zajišťuje také kontakt na další odborníky.
V neposlední řadě se výchovný poradce věnuje karierovému poradenství, žákům předkládá informace o možnostech dalšího studia, poskytuje žákům aktuální informace nebo nabídky a pomáhá s výběrem vhodné profesní orientace.
Hlavní úkoly metodičky prevence
Školní metodička prevence pomáhá s organizací třídnických hodin a jiných aktivit, jejichž cílem je předcházet všem formám rizikového chování (např. šikana). V případě aktuálních potíží pomáhá zajišťovat vhodnou intervenci u jednotlivých žáků nebo třídních kolektivů.
V rámci své profese poskytuje ostatním členům pedagogického sboru průběžnou metodickou podporu.
Hlavní úkoly speciální pedagožky
Školní speciální pedagožka se zaměřuje především na etopedické poradenství, krizovou intervenci a konzultace spojené s prevencí v oblasti psychohygieny a sociálně patologických jevů. Konzultace poskytuje žákům, studentům, rodičům i pedagogům. Pomáhá při diagnostice speciálních vzdělávacích potřeb, realizaci podpůrných opatření a tvorbě preventivních programů. Nabízí individuální konzultace, pomáhá při volbě vzdělávací dráhy žáků i studentů a poskytuje metodickou podporu pedagogickému sboru. Úzce spolupracuje s rodiči a externími poradenskými zařízeními a neziskovými organizacemi. Díky výcviku v krizové intervenci může poskytnout také okamžitou pomoc v náročných situacích. V neposlední řadě se podílí na vytváření pozitivního a inkluzivního školního prostředí.
Další užiteční kontakty
Linka bezpečí
tel.: 116 111
e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz
Pedagogicko-psychologická poradna (Roudnice n. L.)
tel.: 416 831 148, 770 195 635
e-mail: roudnice@pppuk.cz